Titulní obrázek


DHL Express France získá Renault Kangoo Z.E. a Zoe

Renault uzavřel před nedávnem dohodu se společností DHL Express France. Do roku 2015 jí musí dodat až 50 elektřinou poháněných vozidel. V první fázi půjde o elektromobily Zoe a Kangoo Z.E. DHL má od Renaultu do konce letošního roku dostat první čtyři lehké užitkové vozy.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Elektromobily značky Renault se stanou součástí programu DHL Green, jehož cílem je snížit emise oxidu uhličitého u společnosti DHL o 30 % do roku 2020. V závislosti na potenciálních potřebách společnosti DHL se mohou dodávky elektromobilů zvýšit a lze počítat se skutečností, že budou využívány i další elektromobily, na jejichž vývoji a výrobě Renault teprve pracuje. Renault od roku 2011 využívá služeb společnosti DHL Express France v zajištění logistiky a rozvozu zásilek do všech svých Z.E. center a odborných pracovišť ve Francii.

Renault Kangoo Z.E. se jako první lehký užitkový elektromobil může pochlubit titulem International Van of the Year. K jeho pohonu slouží elektromotor s výkonem 44 kW a točivým momentem 226 Nm. Ten napájejí lithium-iontové baterie s kapacitou 22 kWh. Na jedno nabití dodávka ujede takřka 170 km, z 0 na 100 km/h akceleruje za 20,3 s a dosáhne maximální rychlosti 130 km/h. Převodovka má jeden přímý stupeň, není tedy třeba řadit, což usnadňuje ovládání. Baterie umístěné pod podlahou nezasahují do prostoru pro náklad ani pro posádku.

Elektrické Kangoo tak disponuje nákladovým prostorem o objemu 3 až 3,5 metru krychlového. Zástavba baterií neovlivňuje užitečnou nosnost, je u všech elektrických verzí  650 kilogramů. hmotnost. Sériový Renault Zoe má karoserii dlouhou 4.084 mm, širokou 1.730 mm a vysokou 1.568 mm. Rozvor náprav má dlouhý 2.588 mm, rozchod kol má vpředu 1.506 mm a vzadu 1.489 mm. K pohonu slouží elektromotor s výkonem 65 kW a točivým momentem 220 Nm.

Elektrickou energii dodávají lithium-iontové akumulátory s kapacitou 22 kWh. Čtyřmetrový hatchback je schopen dosáhnout maximální rychlosti 135 km/h a na jedno nabití ujede podle automobilky až 210 km.